На 3.10.24г. предстои да бъде гласувана проекторезолюция в ПАСЕ, насърчаваща декриминализирането на проституцията и сводничеството, което ще доведе до увеличаване трафика на жени и деца и тяхната сексуална експлоатация.

ДО:  НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,  ЧЛЕНОВЕ НА БЪЛГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЯ В ПАРЛАМЕНТАРНАТА АСАМБЛЕЯ НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА (ПАСЕ): ДО:  НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,  ЧЛЕНОВЕ НА БЪЛГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЯ В ПАРЛАМЕНТАРНАТА АСАМБЛЕЯ НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА (ПАСЕ): Г-Н ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ, Г-ЖА НАДЕЖДА ЙОРДАНОВА, Г-Н ТОШКО ЙОРДАНОВ, Г-ЖА АТИДЖЕ АЛИЕВА – ВЕЛИ, Г-ЖА ДЕНИЦА САЧЕВА, Г-Н КЛИМЕНТ ШОПОВ, Г-ЖА ИСКА МИХАЙЛОВА, Г-Н КРАСИМИР ЙОРДАНОВ, Г-Н ПЕТЪР КЬОСЕВ, Г-ЖА ПЕТЯ ЦАНКОВА, Г-Н ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ          КОПИЕ: ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ПП в 50-то НС, СВЕТИЯ СИНОД НА БПЦ, Изх. № 20/01.10.2024

ОТНОСНО: ПРЕДСТОЯЩОТО ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА РЕЗОЛЮЦИЯ “ЗАЩИТА НА ЧОВЕШКИТЕ ПРАВА И ПОДОБРЯВАНЕ ЖИВОТА НА ПРОСТИТУИРАЩИТЕ И ЖЕРТВИ НА СЕКСУАЛНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ[1]” В ПАСЕ

            УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ В ПАСЕ,

Обръщаме се към Вас във връзка с проекторезолюция в полза на пълната декриминализация на проституцията, озаглавена „Защита на човешките права и подобряване на живота на проституиращите и жертви на сексуална експлоатация” (Doc.16044–13.09.2024г.), която ще бъде подложена на гласуване този четвъртък, 3 октомври, в рамките на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Тази проекторезолюция има за цел да нормализира проституцията, а не да се бори с нея или да я ограничи. Тя се основава на погрешното разграничаване между „сексуална работа“ и „принудителна проституция“ и противоречи на международното и европейското право. Проучване сред близо 30 000 проституиращи в Холандия сочи, че голяма част от тях са жертви на трафик, най-често жени и момичета от чужд произход, мигранти, принудени да проституират чрез насилие, манипулация, бедност или наркотици. Има и все повече непълнолетни (виж по-долу).

Декриминализирането на проституцията и сводничеството, което се препоръчва в доклада ще доведе до увеличаване трафика на жени и деца и тяхната сексуална експлоатация.

Рийм Алсалем, специалният докладчик на ООН за насилието срещу момичета и жени, е изпратила протестно писмо до Съвета на Европа, което не се споменава в доклада, нито са взети предвид позициите на организации и експерти противопоставящи се на узаконяването на проституцията.

Като сдружение, което от самото си основаване активно се застъпва за достойнството на жените и децата, през 2007, а след това през 2015г. заедно с редица граждански, родителски и женски организации успяхме да противостоим на опитите за прокарване на законодателство за легализиране на проституцията у нас. Сексуалната експлоатация на жени и деца е престъпление, което не трябва да допускаме!

Апелираме към Вас да защитите достойнството, здравето и сигурността на жените и децата като отхвърлите предложената проекторезолюция.

Прилагаме по-долу допълнителна информация за международното право, на което проекторезолюцията противоречи и защо следва да не се допуска.

С уважение,

МИХАЕЛА ДЖОРГОВА, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СДРУЖЕНИЕ “АСОЦИАЦИЯ ОБЩЕСТВО И ЦЕННОСТИ”

[1] https://pace.coe.int/en/files/33730/html

1. Предложената резолюция, Doc.16044–13.09.2024г., противоречи на европейското и международното право:

– Протоколът от Палермо от 2000 г., който осъжда сводничеството като форма на трафик на хора.

– Конвенцията на Съвета на Европа за действие срещу трафика на хора, приета във Варшава през 2005 г., която насърчава държавите да инкриминират клиенти, да обезсърчават търсенето, като същевременно признава, че „съответното лице е жертва на трафик на хора“[1].

– Конвенцията на ООН за борба с трафика на хора и експлоатацията на проституцията на други лица (1949 г.), която гласи, че „проституцията и злото, което я придружава, а именно трафикът на хора с цел проституция, са несъвместими с достойнството и стойността на човешката личност и застрашават благополучието на индивида, семейството и общността.

– Резолюцията на Европейския парламент от 14 септември 2023 г., която се застъпва за премахването на проституцията.

– докладът „Проституция и насилие срещу жени и момичета“ (май 2024 г.) от специалния докладчик на ООН за насилието срещу момичета и жени, Рийм Алсалем, който се застъпва за премахването на проституцията, който дори не се споменава.

2. Въпреки някои положителни препоръки в нея, текстът на проекторезолюцията и придружаващия го доклад насърчават нормализирането на проституцията като „сексуална работа“. В това отношение те са в грубо противоречие с първоначалното предложение, озаглавено „Реинтеграция на лица, хванати в капана на проституцията и оцелели от трафик на хора“ (документ 15570 – 24/06/2022). Освен промяната на заглавието, вместо да защити проституиращите, от „капан“ проституцията се третира като „работа“, която трябва да се нормализира, за да се подобри уж животът на неговите жертви.

Що се отнася до принудителната проституция, проекторезолюцията всъщност не я осъжда, а само приканва държавите „да предприемат превантивни мерки за обезсърчаване на принудителната сексуална работа“.

Текстът препоръчва декриминализиране на клиенти и сводници, въпреки че страните, които ги наказват, като Швеция и Франция, са намалили значително използването на проституция.

В своята Резолюция от 14 септември 2023 г. относно регулирането на проституцията в Европейския съюз, Европейският парламент съобщава красноречиви данни: „от около 30 000 проституиращи души в Холандия, до 70 % се считат за принудени да проституират от насилие или подмамени в него от „любовник“ [2]”; „средно 70 % от проституиращите в ЕС са жени мигранти[3]“; „трафикът на хора с цел сексуална експлоатация остава далеч най-разпространената форма на трафик на хора в ЕС, като се има предвид, че 51 % от жертвите на трафик на хора в ЕС са трафикирани с цел сексуална експлоатация[4]“. От друга страна, „според ОССЕ трафикът с цел сексуална експлоатация генерира близо 100 милиарда щатски долара само годишно, състоящи се главно от пари, плащани от мъже за секс с трафикирани жени[5]”. В случаите, които не включват трафик на хора, лице, което проституира, е най-малкото тласнато или принудено да се занимава с това поради определени обстоятелства, като бедност, но винаги защото тя или той откликва на молбата на трета страна. Във всеки случай законът е ясен по въпроса за съгласието: съгласието на жертва на трафик на хора за неговата или нейната собствена експлоатация е без значение, когато е получено чрез предлагане или приемане на плащания или облаги[6]. Както Европейският парламент и ние ще подчертаем, че „сексуалният акт трябва да се основава на съгласие, което може да бъде дадено само свободно и доброволно и не може да бъде заменено с размяна на пари; […] проституцията свежда интимните действия до определена парична стойност; […] сексуалната експлоатация чрез проституция на други […] предполага, че както едно лице, така и неговото съгласие за сексуална активност могат да бъдат закупени за дадена сума”[7].

[1] Convention de Varsovie, 2005, art. 19.

[2] European Parliament Resolution, 2022/2139 (INI) of 14 September 2023, cons. T.

[3] European Parliament Resolution, 2022/2139 (INI) of 14 September 2023, 26.

[4] European Parliament Resolution, 2022/2139 (INI) of 14 September 2023, cons. X.

[5] European Parliament Resolution, 2022/2139 (INI) of 14 September 2023, cons. X.

[6] Protocol to Prevent, Suppress and Punish Trafficking in Persons Especially Women and Children, supplementing the United Nations Convention against Transnational Organized Crime (Palermo Protocol), Art. 3.b; Directive 2011/36/EU on preventing and combating trafficking in human beings and protecting its victims, Art. 2.4.

[7] European Parliament Resolution, (2022/2139 (INI) 14 September 2023, cons. C.


Подобни статии

Един коментар

  1. Всяко пресръпно или вредно за духовното/моралното или физическото здраве действие/практика, което е било озаконено е довело не до разрешаването, а усложнението и разпространението на проблема! Не на проституцията! Не на порнографията! Не на ЛГТБ пропагандата Не на марихуаната и др наркотици!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *