Тази година бе изпълнена с нелеки предизвикателства, но с общи усилия, заедно с други, постигнахме значими резултати:

Защитихме правата на децата в Европа, като спряхме приемането на т.нар. Регламент за родителството в ЕС, узаконяващ еднополовото родителство и осиновявания.

Противопоставихме се успешно на законодателна инициатива, която щеше да позволи опасни за живота и здравето на децата хирургически интервенции с цел промяна на външните полови белези.

Застъпихме се активно за защита на децата с приетите промени за забрана на пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация и определяне на полова идентичност, различна от биологичната, в детските градини и училища.

Защитихме децата и жените, като допринесохме за отхвърлянето на Резолюцията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), насърчаваща декриминализирането на проституцията и сводничеството.

Застъпвахме се активно за утвърждаване на политики, подкрепящи семейството, чрез участие в събития, кръгли маси, конференции, публични дискусии, медии, както и чрез изпращане на становища и петиции до институциите.

• Съдействахме с координацията по провеждането на международната Седмица на брака в България от 7 до 14 февруари.

Накратко постигнатото по месеци през 2024 г.:

Януари: Подкрепихме в становище предложените промени за адаптиране на образователния процес с нуждите на децата със специални потребности, които бяха приети! Участвахме в кръгла маса в Народното събрание за предложения за регламентиране на споделеното родителство у нас.

Февруари: Апелирахме за защита на децата от опасни интервенции във връзка с разработване на насоки за лечение на транссексуалността от Световната здравна организация (СЗО). Участвахме със становище относно регламентирането на споделеното родителство в България.

Март: Срещнахме се с директорката на ДАЗД във връзка с изпратения проект за Национална стратегия за детето 2024–2030. Изразихме загриженост относно проблемни текстове в проекта, като насърчаване на системното здравно/сексуално образование, институционализацията на децата от най-ранна възраст (0–2 години) и изключване на родителите от процеса на проучване и предложения за политики, засягащи децата. Изпратихме писмени предложения с аргументирани мотиви.

Същия месец подкрепихме предложените промени в Закона за закрила на детето с цел защита от вредни химични, хормонални и хирургически интервенции за промяна на външните полови белези.

Април: Поискахме от ПАСЕ да отхвърли резолюция, призоваваща за узаконяване на еднополовите бракове, полова идентичност, различна от биологичната, и въвеждане на програми за сексуално образование, включващи ЛГБТИ идентичности.

В края на месеца поискахме в писмо от представителите ни в Европейския парламент да отхвърлят Директивата на Съвета на ЕС относно борбата с насилието над жени и домашното насилие, която налага концепцията за пол и полова идентичност, различни от биологичните. Това направихме от името на над 2700 граждани и 40 организации, подкрепили петицията до управляващите ни по повода. Директивата бе приета от Съвета на ЕС през юни с процедура, която изисква 2/3 мнозинство. Тя ще важи в трите области от компетенциите на ЕС.

Май: Организирахме кампания за насърчаване на семейството в следващите национален и европейски парламент и събитие за рисковете от интернет порнографията за децата и как да ги защитим, заедно с Национална асоциация Поход за Семейството.

Юни: С оглед на предстоящите избори за Европейски парламент публикувахме справка за начина, по който всеки от българските евродепутати е гласувал по 14 важни резолюции и предложения, свързани с човешкото достойнство и свобода, брака и семейството, през последните пет години. Информацията е достъпна на нашата платформа за петиции „Граждани в действие“.

От името на над 14 550 граждани и 51 граждански и родителски организации, подкрепили петицията ни, поискахме от правосъдния министър да защити правата и най-добрия интерес на децата, като се противопостави на предложения Регламент за родителството в Съвета на ЕС.

В писмото посочихме, че ако той бъде приет, всички страни членки ще трябва да признаят родителството и осиновяванията на деца, включително от еднополови двойки, направени в други страни членки на ЕС. Гласът ни бе чут, и регламентът бе върнат за промяна и преразглеждане. Петицията по повод регламента продължава да събира подкрепа на: 

Същият месец подкрепихме Похода за семейството и Шествието на семейството.

Юли: Изпратихме писмо във връзка с предложените промени от белгийското председателство по Регламента за родителството, свързани с признаване на сурогатното майчинство, забранено у нас и редица европейски страни. Споделихме изказването на Оливия Маурел, родена от сурогатство, в чешкия парламент, в което тя споделя за тъмната страна на сурогатното майчинство.

Август: Заедно с други организации изпратихме писмо до управляващите в подкрепа на приетите промени в Закона за образованието, които забраняват пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация и/или полова идентичност, различна от биологичната.

В края на месеца изпратихме отворено писмо до министъра на образованието по повод обяснението, което страната ни следва да даде на Европейската комисия за приетите промени в Закона за образованието. В него посочихме защо приетите мерки са крайно належащи.

Подкрепихме със становище предложените промени за защита на живота и здравето на децата от вредни процедури с цел „промяна“ на пола им.

Поискахме в писмо Европейската комисия да спре финансирането и да не подкрепя лагери като „ДрагТивизъм“ за тийнейджъри на възраст между 14 и 17 години по „Еразъм+“. Дадохме примери за насилието, което се извършва над деца в рамките на този проект и отправихме важни въпроси.

Септември: Исканията ни, в писмото и петицията, за отхвърляне на законопроекта, допускащ крайно вредните хормонална и хирургическа интервенции за промяна на външните полови белези при децата, бяха чути! Тези предложения не бяха подкрепени от народните представители.

Октомври: Апелирахме за отхвърляне на резолюцията за декриминализация на проституцията и сводничеството на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, което се случи през декември.

Ноември: Поискахме от представителите ни в ООН и СЗО да защитят суверенитета на България в международните здравни политики във връзка с т.нар. пандемично споразумение.

Декември: За да има по-ефективна и прозрачна защита на децата от сексуални посегателства, изпратихме три предложения в становище към Проекта за Наредба за Националната информационна система за превенция и защита от педофилия. Подкрепихме със становище предложените промени за защита на живота и здравето на децата от вредни процедури с цел „промяна“ на пола им.

През годината:

• Съдействахме с координацията по провеждането на международната Седмица на брака в България от 7 до 14 февруари, съпътствана от над 35 образователни, културни и развлекателни събития за семейни, несемейни и деца. Участвахме в семинар и беседа в два столични университета.

• Участвахме в множество срещи, събития и медийни изяви.

• Изготвихме становища и изпратихме петиции, подкрепени от хиляди граждани и десетки организации.

За да може да участвате активно в кампаниите и петициите ни в защита на децата и семейството ви насърчаваме да отделите минута да се абонирате за безплатния ни електронен бюлетин от бутона по-долу.

Постигнатото, заедно с вас и други, ни вдъхновява и мотивира да продължим да се борим за ценностите, които са основополагащи за здравото общество – достойнството и свободата на личността, брака и семейството. Всяка помощ и подкрепа е безценна за осъществяване на мисията ни! Включи се и ти!

Благодарим ви от сърце за активността и подкрепата!

Екипът на Асоциация Общество и Ценности

Снимки от честването на Седмица на брака от различни общини. Тази година над 20 общини подкрепиха инициативата.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *