Тази година бе изпълнена с нелеки предизвикателства, но с общи усилия, заедно с други, постигнахме значими резултати:
• Защитихме правата на децата в Европа, като спряхме приемането на т.нар. Регламент за родителството в ЕС, узаконяващ еднополовото родителство и осиновявания.
• Противопоставихме се успешно на законодателна инициатива, която щеше да позволи опасни за живота и здравето на децата хирургически интервенции с цел промяна на външните полови белези.
• Застъпихме се активно за защита на децата с приетите промени за забрана на пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация и определяне на полова идентичност, различна от биологичната, в детските градини и училища.
• Защитихме децата и жените, като допринесохме за отхвърлянето на Резолюцията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), насърчаваща декриминализирането на проституцията и сводничеството.
• Застъпвахме се активно за утвърждаване на политики, подкрепящи семейството, чрез участие в събития, кръгли маси, конференции, публични дискусии, медии, както и чрез изпращане на становища и петиции до институциите.
• Съдействахме с координацията по провеждането на международната Седмица на брака в България от 7 до 14 февруари.
Накратко постигнатото по месеци през 2024 г.:
• Януари: Подкрепихме в становище предложените промени за адаптиране на образователния процес с нуждите на децата със специални потребности, които бяха приети! Участвахме в кръгла маса в Народното събрание за предложения за регламентиране на споделеното родителство у нас.
• Февруари: Апелирахме за защита на децата от опасни интервенции във връзка с разработване на насоки за лечение на транссексуалността от Световната здравна организация (СЗО). Участвахме със становище относно регламентирането на споделеното родителство в България.
• Март: Срещнахме се с директорката на ДАЗД във връзка с изпратения проект за Национална стратегия за детето 2024–2030. Изразихме загриженост относно проблемни текстове в проекта, като насърчаване на системното здравно/сексуално образование, институционализацията на децата от най-ранна възраст (0–2 години) и изключване на родителите от процеса на проучване и предложения за политики, засягащи децата. Изпратихме писмени предложения с аргументирани мотиви.
Същия месец подкрепихме предложените промени в Закона за закрила на детето с цел защита от вредни химични, хормонални и хирургически интервенции за промяна на външните полови белези.
• Април: Поискахме от ПАСЕ да отхвърли резолюция, призоваваща за узаконяване на еднополовите бракове, полова идентичност, различна от биологичната, и въвеждане на програми за сексуално образование, включващи ЛГБТИ идентичности.
В края на месеца поискахме в писмо от представителите ни в Европейския парламент да отхвърлят Директивата на Съвета на ЕС относно борбата с насилието над жени и домашното насилие, която налага концепцията за пол и полова идентичност, различни от биологичните. Това направихме от името на над 2700 граждани и 40 организации, подкрепили петицията до управляващите ни по повода. Директивата бе приета от Съвета на ЕС през юни с процедура, която изисква 2/3 мнозинство. Тя ще важи в трите области от компетенциите на ЕС.
• Май: Организирахме кампания за насърчаване на семейството в следващите национален и европейски парламент и събитие за рисковете от интернет порнографията за децата и как да ги защитим, заедно с Национална асоциация Поход за Семейството.
• Юни: С оглед на предстоящите избори за Европейски парламент публикувахме справка за начина, по който всеки от българските евродепутати е гласувал по 14 важни резолюции и предложения, свързани с човешкото достойнство и свобода, брака и семейството, през последните пет години. Информацията е достъпна на нашата платформа за петиции „Граждани в действие“.
От името на над 14 550 граждани и 51 граждански и родителски организации, подкрепили петицията ни, поискахме от правосъдния министър да защити правата и най-добрия интерес на децата, като се противопостави на предложения Регламент за родителството в Съвета на ЕС.
В писмото посочихме, че ако той бъде приет, всички страни членки ще трябва да признаят родителството и осиновяванията на деца, включително от еднополови двойки, направени в други страни членки на ЕС. Гласът ни бе чут, и регламентът бе върнат за промяна и преразглеждане. Петицията по повод регламента продължава да събира подкрепа на:
Същият месец подкрепихме Похода за семейството и Шествието на семейството.
• Юли: Изпратихме писмо във връзка с предложените промени от белгийското председателство по Регламента за родителството, свързани с признаване на сурогатното майчинство, забранено у нас и редица европейски страни. Споделихме изказването на Оливия Маурел, родена от сурогатство, в чешкия парламент, в което тя споделя за тъмната страна на сурогатното майчинство.
• Август: Заедно с други организации изпратихме писмо до управляващите в подкрепа на приетите промени в Закона за образованието, които забраняват пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация и/или полова идентичност, различна от биологичната.
В края на месеца изпратихме отворено писмо до министъра на образованието по повод обяснението, което страната ни следва да даде на Европейската комисия за приетите промени в Закона за образованието. В него посочихме защо приетите мерки са крайно належащи.
Подкрепихме със становище предложените промени за защита на живота и здравето на децата от вредни процедури с цел „промяна“ на пола им.
Поискахме в писмо Европейската комисия да спре финансирането и да не подкрепя лагери като „ДрагТивизъм“ за тийнейджъри на възраст между 14 и 17 години по „Еразъм+“. Дадохме примери за насилието, което се извършва над деца в рамките на този проект и отправихме важни въпроси.
• Септември: Исканията ни, в писмото и петицията, за отхвърляне на законопроекта, допускащ крайно вредните хормонална и хирургическа интервенции за промяна на външните полови белези при децата, бяха чути! Тези предложения не бяха подкрепени от народните представители.
• Октомври: Апелирахме за отхвърляне на резолюцията за декриминализация на проституцията и сводничеството на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, което се случи през декември.
• Ноември: Поискахме от представителите ни в ООН и СЗО да защитят суверенитета на България в международните здравни политики във връзка с т.нар. пандемично споразумение.
• Декември: За да има по-ефективна и прозрачна защита на децата от сексуални посегателства, изпратихме три предложения в становище към Проекта за Наредба за Националната информационна система за превенция и защита от педофилия. Подкрепихме със становище предложените промени за защита на живота и здравето на децата от вредни процедури с цел „промяна“ на пола им.
През годината:
• Съдействахме с координацията по провеждането на международната Седмица на брака в България от 7 до 14 февруари, съпътствана от над 35 образователни, културни и развлекателни събития за семейни, несемейни и деца. Участвахме в семинар и беседа в два столични университета.
• Участвахме в множество срещи, събития и медийни изяви.
• Изготвихме становища и изпратихме петиции, подкрепени от хиляди граждани и десетки организации.
За да може да участвате активно в кампаниите и петициите ни в защита на децата и семейството ви насърчаваме да отделите минута да се абонирате за безплатния ни електронен бюлетин от бутона по-долу.
Постигнатото, заедно с вас и други, ни вдъхновява и мотивира да продължим да се борим за ценностите, които са основополагащи за здравото общество – достойнството и свободата на личността, брака и семейството. Всяка помощ и подкрепа е безценна за осъществяване на мисията ни! Включи се и ти!
Благодарим ви от сърце за активността и подкрепата!
Екипът на Асоциация Общество и Ценности
Снимки от честването на Седмица на брака от различни общини. Тази година над 20 общини подкрепиха инициативата.