Шейн Маканали — кънтри певец и открито хомосексуален мъж, който заедно със своя партньор „отглежда“ три деца, родени по поръчка чрез сурогатна майка — наскоро публикува кратко видео, което предизвика бурни реакции в американските медии.
Във видеото двамата мъже питат няколкомесечно бебе кого предпочита — „dad“ или „pop“ (татко или тати), а детето, плачейки, отговаря: „Мама“. В този момент мъжете избухват в смях и казват: „Не, няма мама. Имаш Dad и Pop (татко и тати).“
Те изобщо не се интересуват от страданието на момчето, което е било отнето от собствената си майка, за да бъдат удовлетворени техните егоистични желания. Това дете никога няма да познае топлината, любовта и грижата на майката, защото е станало жертва на съвременен трафик на хора — пряк резултат от прилагането на програмата на ЛГБТ лобито.
Точно така изглежда светът в държава, която не е успяла навреме да спре идеологическия поход на ЛГБТ активистите. Джендър идеолозите имат ясен план и го прилагат в Полша.
Последователността почти винаги е една и съща.
Първо — „статут на най-близък човек“.
След това — „граждански партньорства“.
После — третиране на чуждестранните еднополови съюзи като „бракове“.
И накрая — пълно предефиниране на брака и родителството, водещо до признаването, че присъствието на майка или баща в живота на детето е напълно незадължително.
Това води до отхвърляне на една фундаментална истина: децата имат право на собствените си майка и баща. Те не бива да бъдат третирани като стока, която може да бъде купувана. Нито едно дете не трябва да губи своята майка или баща, за да бъде удовлетворено желанието на възрастен човек.
Макар години наред да изглеждаше, че Полша остава извън тази тенденция, днес става все по-ясно, че подобен механизъм започва да действа и там.
В края на април Административният съд във Люблин разпореди португалски „брачен“ акт на две жени да бъде вписан в полския регистър за гражданско състояние. Подобни решения вече бяха постановени и от съдилищата в Гожув Великополски и Олщин.
Сега министър-председателят Доналд Туск обяви, че е възложил на министъра на цифровизацията и на министъра на вътрешните работи и администрацията да подготвят текст на наредба относно вписването на т.нар. еднополови бракове, сключени извън Полша.
Посочените решения са пряка последица от решението на Съда на Европейския съюз, който през ноември 2025 г. постанови, че Полша е длъжна да признава като брак съюза между двама еднополови граждани на ЕС, ако този съюз е признат като брак в друга държава от ЕС.
По този начин Съдът на ЕС надхвърли своите правомощия, тъй като държавите членки никога не са предоставяли на Европейския съюз компетентност в областта на брака и семейното право.
Признаването на това решение означава, че всяка полска двойка, състояща се от двама мъже или две жени, вече може например да отиде в Гьорлиц, от германската страна на полската граница, да сключи там „брак“, а след това да премине в Згожелец, от полската страна, и да поиска признаването на този „брак“ в местната служба по гражданско състояние, като получи — за сметка на нашите данъци — всички данъчни облекчения, социални придобивки и привилегии, които в Полша са запазени единствено за брака — привилегии, на които дори съжителстващите хетеросексуални двойки днес не могат да разчитат.
Полската социалноосигурителна институция ZUS вече обяви, че ще третира еднополовите съюзи, формализирани в чужбина, по абсолютно същия начин като браковете…
И това е само началото на последствията.
Ако „гей браковете“ трябва да се ползват от всички привилегии на брака, тогава е очевидно, че рано или късно към тези привилегии ще бъде добавено и осиновяването на деца — под знамената на „равенството“ и борбата с „дискриминацията“.
Ако днес не се мобилизираме в защита на брака и семейството, скоро и у нас трагедиите на деца, съзнателно лишавани от любовта на майка или баща в името на удовлетворяването на желанията на двама мъже или две жени, ще се превърнат в нещо обичайно.
от Рафал Дорошински, Ордо Юрис
P.S. На 13 май министърът на цифровизацията на Полша Кшищоф Гавковски обяви, че е подписал нов проект на наредба за изменение на образците на брачните актове, представяйки го като „системно решение, гарантиращо достойнство и равенство за всяка двойка“. Наредбата би позволила вписването на еднополови „бракове“, сключени в чужбина, във всяка служба по гражданско състояние в Полша, като въвежда три отделни категории бракове в официалните документи.
Адвокат Рафал Дорошински oт Ordo Iuris определи този ход като демонстративно погазване на Конституцията, Семейния и настойническия кодекс и действащото законодателство. Той посочи, че три йерархично по-висши правни акта — член 18 от Конституцията, член 1 §1 от Семейния и настойническия кодекс и член 107(3) от Закона за актовете за гражданско състояние — забраняват това, което правителството се опитва да постигне чрез министерска наредба — най-нисшия по ранг инструмент в правната йерархия на Полша.
Под предлог за промяна на образец на документ, правителството на Туск въвежда правна институция, която полското законодателство изобщо не признава.
Това е още един пример как най-основните принципи на демокрацията и правовата държава днес систематично се нарушават в Полша с активната подкрепа на Европейската комисия и Съда на Европейския съюз.
