1.ЛГБТ общността е разделена по този въпрос. Деветкратната шампионка на „Уимбълдън“, Мартина Навратилова, която е лесбийка и дългогодишен адвокат на ЛГБТ заяви, че е „лудост“ и „измама“ да се позволи на биологични мъже, които се обявяват за транс жени, да се съревновават с жените в спорта за жени.
Тя пише:
„Човек може да реши да бъде жена, да приема хормони, ако това се изисква от замесената спортна организация, да победи видимо и може би да спечели малко богатство, а след това да промени решението си и да се върне към правенето на бебета.“
https://www.reuters.com/article/britain-lgbt-sport/trans-sportswomen-hit-back-at-tennis-ace-navratilovas-cheating-comments-idUSL5N20D467)
2.Мъжете имат множество физически предимства пред жените. Според научния сайт „Live Science,“ сред проучените и доказани физически предимства на мъжете над жените спадат:
височина, тегло, по-широки рамене, по-голям обем на циркулиращата кръв, по-голяма устойчивост на дехидратация, по-голям белодробен капацитет, по-дебела кожа, по-добра сетивна съобразителност, повече хемоглобин в кръвта, по-голяма сила на горната част на тялото, по-бързо време за реакция, по-голяма плътност на костите на ръцете, по-голям капацитет на потта, по-високо систолично кръвно налягане, по-високо съотношение на мускули към мазнини и по-голямо сърце (https://www.livescience.com/52998-women-combat-gender-differences.html).
3.Усреднено мъжете са физически по-силни от жените. Едно проучване в приложната физиология установява, че мъжете притежават средно 12 килограма повече скелетната мускулна маса отколкото жените, а също при жените силата в горната част на тялото (отново по средни показатели) е с около 40% по-малко, а тази в долната му част е с 33% по-ниска спрямо съответните части от тялото при мъжете.
4.Като цяло мъжете са по-бързи от жените. Най-бързата жена на света, Флорънс Грифит Джойнър, през 1988 г. пробяга 100-метров спринт само за 10.49 секунди и досега този рекорд не е подобрен. Обаче нейното най-кратко време дори не би я квалифицирало за олимпийското състезание за мъже през 2016 г., според което се изисква състезателите да финишират на 100 метра спринт за не повече от 10.16 секунди.
5. Увеличаването на тестостерона повишава физическата работоспособност. Мъжете имат средно ниво на тестостерон от около 25 nmol/L; жените – около 3,0 nmol/L.
6. ICO нормите за тестостерон при жените са по-малко от 10 nmol/L, което е най-малко три пъти повече от средното равнище присъщо за жените. Много организации настояват тази норма да се промени на по-малко от 5 nmol/L. Обратно – за да удовлетворят този критерий, транс жените се нуждаят от медикаменти, с които да потискат отделянето на тестостерон.
7. Разликата в характеристиките и постиженията между мъжете и жените е средно 10-30% в зависимост от вида на спорта, а мъжете имат голямото предимство по отношение на скорост и сила спрямо жените.
8. Физическите предимства на отделяния по времето на половото съзряване тестостерон се запазват и след завършването на пубертетния период; като същите включват:
- по-едра костна структура, включваща по-широки рамене, по-големи ръце и крака, по-малки бедра;
- по-големи органи, включително сърце (увеличава се капацитетът на тялото да носи кислород);
- по-високо съотношение между мускулна маса и кости (Мъжете имат с 80% повече мускулна маса в горната половина на тялото и с 55% повече в краката отколкото жените.);
- по-високи нива на хемоглобина (пренася кислород до клетките);
- увеличени мускулни мионуклеиди (което помага в тренировките и усилва мускулната памет)
9. На мъжете не им се налага да се справят с хормоналните колебания на менструацията и менопаузата, които могат да повлияят отрицателно на техните способности и представяне. При жените менструацията може да причини намаляване на силата, по-рисково възстановяване, повишена сънливост или отпуснатост, психологични аспекти, спазми, както и проблемът със задържането на кръвотечението. https://www.health24.com/Lifestyle/Woman/Menstruation/this-is-exactly-how-your-period-affects-your-workout-20170913)
Статии за транссексуални спортисти спечелили в надпреварата с жени
• Сравняване на спортните постижения: Най-доброто от елита при жените спрямо момчетата и мъжете– „Ако познавате спорта, знаете това извън съмнение: има средна разлика от 10-12% между елитните спортисти-мъже и елита при жените. По-малка е разликата между спортния елит при жените и спортистите-мъже, които не са сред първите, но въпросната разлика все още е непреодолима и в крайна сметка именно това е от значение.“ (https://law.duke.edu/sports/sex-sport/comparative-athletic-performance/)
• Транссексуален състезател за втори път печели спортна надпревара за момичета на щата Кънектикът– „Всички знаем резултата от състезанието, още даже преди да започне; толкова е обезсърчаващо! ”- споделя тя. – „Аз напълно подкрепям тези спортисти и съм щастлива, че те остават верни на себе си. Те имат право да се изявяват в училище, но в леката атлетика винаги е имало допълнителни правила, за да бъде състезанието честно.“ (https://noqreport.com/2019/02/24/high-school-athlete-lost-transgenders-know-outcome-race-even-starts-demoralizing/)
• Транссексуален младеж (жена-към-мъж) доминира в щатското състезание по борба за момичета на Тексас – Родена като мъж транссексуална щангистка, Лоръл Хъбард, печели златен медал в Откритото първенство по вдигане на тежести на Австралия 2017 г. в състезанието за жени – тежка категория. Очакваше се Лоръл да спечели злато и през 2018 г. в игрите на Общността (Commonwealth Games), но не участва заради травма и сега ѝ предстои да се класира в надпреварата за жени в Олимпийските игри в Токио през 2020 година. (https://www.theguardian.com/society/2018/feb/25/transgender-wrestler-mack-beggs-wins-texas-girls-title)
• Транссексуален волейболист разгаря спорове – Бразилският волейболист Тифани Абрю – на тридесет и три години, с височина 6′3″, се очаква да бъде един от първите родени като мъже транссексуални спортисти, които ще се състезават като жени в Олимпийските игри в Токио 2020.(https://www.nytimes.com/2018/03/17/world/americas/brazil-transgender-volleyball-tifanny-abreu.html)
• Трансексуален печели титлата на световното състезание по колоездене за жени.– Родената като мъж транссексуална участничка Рейчъл МакКинън (Rachel McKnnon) спечели злато в женското колоездене на писта в Световното първенство през 2018 UCI Masters Track (https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/rachel-mckinnon-becomes-first-transgender-woman-win-track-world-title-397473).
Превод: Асоциация общество и ценности
Още по темата:
https://www.sva.bg/%d0%bf%d0%be%d1%81%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b8%d1%8f%d1%82%d0%b0-%d0%be%d1%82-%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b5%d1%84%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf/
https://www.sva.bg/%d0%ba%d0%b0%d0%ba%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%b5-%d1%81%d0%bb%d1%83%d1%87%d0%b2%d0%b0-%d0%b2-%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d1%8a%d0%b1%d0%bb%d0%b5%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8/
2 коментара