
от Бен Джонсън
Какъв е ключът към щастливия брак?
Според новия доклад на Националния проект за брака от Галена К. Роудс и Скот М. Стенли ключът е: въздържане от секс и от съжителство и правене на голяма сватба, което дава чувство за общност и отговорност.
Проучването разглежда браковете на 418 лица от „Изследване за развитие на връзките” (Relationship Development Study), изучава историята на връзката на съпрузите, предишни романтични преживявания и качеството на брака им. Тези 418 лица участват в изследването в периода 2007-2008 година и са част от по-голяма група от 18 до 34 годишни американци, които са обвързани, но са били необвързани, когато започва проучването.
При хората с повече от един сексуален партньор: жени, които са имали малко сексуални взаимоотношения преди да се омъжат, се радват на „по-високо качество на брака”.
Изследователите заключват, че при браковете, които са консумирани предварително, двойките отчитат по-ниски нива на щастие, когато впоследствие се обвържат.
Съжителството или съвместното живеене преди брака също оказва негативно влияние на бъдещия брак. Авторите установяват, че тези, които живеят с техния евентуален брачен партньор преди да имат ясно и взаимно посвещение да са заедно, отчитат по-ниски нива на качество на брака от тези, които са изчакали до планирането на брака или сватбата, за да живеят заедно.
И накрая, повече гости на сватбата се свързват с по-високо качество на брака, дори когато се отчитат образованието и доходите. Според Роудс и Стенли може да се окаже, че подкрепата от общност, както по време на ходенето, така и по време на брака, е изключително важна за качеството на брака.
Резултатите от проучването отразяват тенденции, открити в многобройни проучвания и изследвания. Изследване от 2009 година на Списание по семейна психология (Journal of Family Psychology) установява, че съвместното живеене преди годежа води до по-ниска удовлетвореност от брака и по-висок процент на разводите. По същия начин, проучване през 2012 година на професор от Тексаския университет в Остин установява, че изчакването поне до 20 години, преди започване на сексуални взаимоотношения, води до по-висок процент на браковете, по-малко съжителство и по-висока „удовлетвореност от връзката”.
Изследването на Националния проект за брака (National Marriage Project) получава похвали, например от Рейчъл Шефийлд от фондация „Наследство“ (The Heritage Foundation). Но, също така получава и критики, например от журналистката Катрин Рампел от „Вашингтон пост“ относно липсата на надзор върху въпроси като доход на родителите и наличието на произволни стилове сватби.
Роудс и Стенли представят свои собствени критики върху изследването, сред които най-важната е липсата на „случайни експерименти”, свързани с ефекта на подбора – с други думи кой участва в проучването. Те твърдят, че и подборът, и личните решения имат значение за това как протича животът.
източник: www.lifesitenews.com
http://www.lifesitenews.com/news/what-saps-a-happy-marriage-multiple-sex-partners-cohabitation-and-small-wed
превод от английски: Асоциация Общество и Ценности