50 организации и 14 000 граждани поискаха в петиция от управляващите страната ни да защити децата, като твърдо се противопостави на приемането на Регламента за признаване на родителството в ЕС, отстоявайки Конституцията на България и правото на страната ни, сама да определя политиките си в сферата на семейството.
За да внесе събраната подкрепа и да даде повече информация защо е важно България да отхвърли регламента инициаторите на петицията от сдружение Асоциация Общество и Ценности, заедно с още няколко представители от други организации, се срещнаха днес с Борислав Ганчев, началник на кабинета на правосъдния министър.
По време на срещата те изразиха загриженост, че ако се приеме предложеният от Европейската комисия регламент всички страни-членки ще трябва да признаят родителството и осиновяванията на деца, вкл. от еднополови двойки, направени в други страни-членки на ЕС. Това ще доведе до редефиниране на брака, родителството и до нарушаване на правата и най-добрия интерес на детето.
От Асоциация Общество и Ценности посочиха данните от направено изследване на европейските ценности от Тилбургския университет, според което България заема челна позиция за това, че детето се нуждае от майка и баща.
Те изтъкнаха, че родителството не е право, а е дар и отговорност, която се гради върху приемането на детето и зачитането на неговите права и най-добрия му интерес. “Не всяко семейство има дете, но всяко дете има баща и майка; детето е същество, със собствени права, вкл. правото да има и познава своите майка и баща”, споделиха те. Незачитането на тези факти, според тях, нарушава най-добрия интерес на децата и ще окаже сериозни последици върху страните и правната хармония в ЕС.
“Ще бъдем принудени да обърнем гръб на Конституцията ни и на принципи в правото, които отразяват националната ни идентичност, традиции и волята на голяма част от народа ни”, споделиха инициаторите на петицията от Асоциация Общество и Ценности.
В петицията се посочва, че предложеният регламент за директива грубо нарушава разпоредбите на договорите при присъединяване, чрез превишаване на правомощията, предоставени на органите на Европейски съюз от страните-членки.
По време на срещата инициаторите на петицията посочиха, че
регламентът за родителството ще доведе до признаване и разрастване на сурогатството, което е забранено в много държави-членки на ЕС. “Практиката на сурогатното майчинство не зачита правата и човешкото достойнство на децата и ги превръща в стока, а жените в обект на експлоатация, като ги лишава от правна защита,” споделиха те.
В срещата се включиха Михаела Джоргова, психолог от Асоциация Общество и Ценности, Стоян Георгиев, семеен терапевт от фондация Възможности за всеки, адв. Диньо Бозаджиев, от гражданска инициатива Справедливост, адв. Александра Захариева, адв. Валери Ждраков от името на фондация Мариус и адв. Светлин Захариев от Граждански форум за защита на детето и семейството, подкрепили петицията.
Писмото е адресирано до правосъдното министерство, представляващо позицията на България по въпросния регламент, министерски съвет, външно министерство, министерството на труда и социалната политика, българските депутати в Европейския парламент, с копие до председателя на Европейската комисия, президента, омбудсмана и медиите.
В момента регламентът се обсъжда в комисията по правни въпроси към Европейския парламент, който се очаква да я гласува в края на годината.
Обсъждането на регламента е започнало и в Съвета на ЕС. Ако министрите на правосъдието наложат вето на този регламент това ще блокира опита на Европейската комисия за заобикаляне на националното законодателство.